Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Négy bezzegország, ahol megőrülnek a napenergiáért

Napról napra újabb és újabb rekordok dőlnek meg a napenergia-szektorban, a technológia fejlettségének, a csökkenő beruházási költségeknek és állami támogatásoknak köszönhetően egyre több piacon válik versenyképessé a szegmens a hagyományos erőművekkel szemben. Az aranyévek azonban még előttünk vannak, legalábbis ha nem tévednek az elemzők. Cikkünkben összegyűjtöttük a következő évek bezzegországait.


Az energiaipart a következő években egyesek szerint gyökeresen átalakító napenergiára egyre több és több országban figyelnek fel. Szinte mindegyik hétre, napra jut egy újabb hír, mely valamilyen rekordról számol be. Cikkünkben olyan piacokat gyűjtöttünk össze, ahol a következő években rendkívüli növekedés várható a hivatalos, félhivatalos illetve iparági szervezetek, elemzők adatai alapján.

Kína

Úgy tűnik, ha Kína valamibe belevág, azt nem tudja kicsiben csinálni. A távol-keleti országban 2013-ban indult hódító útjára a napenergia, miután a technológia költsége az elmúlt években rendkívül sokat esett. Bár önmagában ez egyelőre még kevés lenne a sikerhez, az iparosítás miatt néha már elviselhetetlenül szennyezett levegő a központi kormányzatot is lépésre késztette. A kínai kormány nagyvonalú támogatási politikát vezetett be, mely látványos növekedést indított el a napenergia-szektorban. Kína első körben 2015-re 35 GW-nyi telepített napenergiakapacitást tervezett. A 2014-ig telepített 28,2 GW valamint 2015 első három hónapjában telepített mintegy 5 GW után az idénre korábban tervezett 35 GW nem lehet probléma.

Kína itt azonban nem áll le. 2020-ra ugyanis már 100 GW kapacitást tervez, sőt a 2015-re kitűzött 17,8 GW is rendkívül impozáns célnak tűnik. Ezzel kapcsolatban azonban érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt két évben is nagyratörő tervei voltak az országnak, melyeket azonban nem sikerült teljesíteni. Igaz, ezúttal a Deutsche Bank is úgy gondolja, hogy nem lesz probléma, sőt akár a 20GW is elérhető idén.

India

Ha az elmúlt éveket tekintjük, akkor a világ második legnépesebb országa lemaradt a versenyben. A következő években azonban a szektor egyik legnagyobb piaca lehet. A tavaly tavasszal kormányra került párt egyik választási ígérete, hogy minden háztartásba bevezetik az elektromos áramot, ebben pedig a napenergia kulcsszerepet játszhat. India 2022-ig szintén 100GW-ra tervezi növelni beépített napenergia kapacitását a tavaly év végi mintegy 2,9 GW-ról, igaz ez elemzők szerint talán túl ambiciózus tervnek tűnik.

A 100GW ugyanakkor egyelőre csak félhivatalos, erről korábban az energiapolitikáért felelős miniszter beszélt egy konferencián. A hivatalos adatok szerint India 2022-re 22GW napenergiával számol. Az egyeztetések ugyanakkor már elkezdődtek, több nemzetközi céggel (SunEdison, First Solar) pedig sikerült már megállapodni. Az indiai tervekről többek között a lenti linkeken írtunk részletesen.


Japán

Japán a fukusimai atomerőmű-balesetet követően a világ talán legvonzóbb megújuló energia támogatási rendszerét vezette be, melyet bár már többször módosítottak, Japán továbbra is igen vonzó piac a beruházóknak. A szigetországban tavaly 9,7GW-tal, 23,3 GW-ra (IEA adatai szerint) emelkedett a telepített napenergia-kapacitás, sőt a következő években további jelentős bővülés várható. A következő időszakban ráadásul már nemcsak az állami támogatások miatt lesz versenyképes a technológia, ugyanis a Japán Megújuló Energia Alapítvány (JREF) adatai szerint a folyó negyedévben már állami támogatás nélkül is profitabilisak lesznek ezek a beruházások.

Részben az állami ösztönzőknek és a technológia fejlődésének köszönhetően a helyi iparági szervezet (Japan Photovoltaic Energy Association) szerint 2020-ra akár a 65,7GW beépített kapacitás is elérhető lehet, 2030-ra pedig a 100GW is könnyen össze jöhet.

Egyesült Államok

Az Egyesült Államokban is egyre népszerűbb a napelem-napenergia köszönhetően az új finanszírozási formáknak, a folyamatosan csökkenő beruházási költségeknek és a 2016-ig hatályos (2017-től csökken a tervek szerint 30%-ról 10%-ra a beruházások után járó adókedvezmény) támogatási rendszernek. Bár az USA-ban tavaly a SEIA adatai szerint "csupán" 6,2GW új kapacitást telepítettek (eddig összesen 18,3GW-t) a Deutsche Bank február végén kiadott elemzése szerint 2017-re ugyanakkor már közel 60 GW-ra emelkedhet a telepített összkapacitás.


És mit hoz a közeljövő?

2015-ben várhatóan tovább gyorsul a globális napenergia-piac növekedése, legalábbis erre számítanak az IHS iparági szakértői. A folyó évben az elemzőház a 2014-es adatokhoz képest 30 százalékos növekedést vár, így az újonnan telepített kapacitások 57 GW körül alakulhatnak. Idén várhatóan Kína marad a növekedés motorja, majd hasonlóan az előző évhez Japán és az Egyesült Államok következik.

 

0 Tovább

A napelem 8 millió dollárt takarít meg

A SunEdison a világ legnagyobb megújuló energiafejlesztő vállalata, akik kötöttek egy megállapodást, hogy üzembe helyeznek egy 2.6 megawattos (MW) napenergia-napelem parkot Winchendon városban, egy korábban használaton kívüli területen az Egyesült Államokban.

A State nevű ösztönző program, abban érdekelt, hogy használaton kívüli területeket napenergia hasznosításra alkalmassá tegyenek. A napelem-napenergia parkok nemcsak energiatermelők, hanem potenciális vagyontermelők is lehetnek. Ezt a tevékenységet Winchendon város végzi. Vannak nagy lehetőségek, hogy alulhasznált földterületeket a megújuló energia szolgálatába állítsanak, tiszta, megbízható energiatermelő forrássá változtassanak. A SunEdisonnal karöltve megmentik a várost, az első évben 400.000 dollárt takarítanak meg. Winchendon 8 millió dollár energia költséget fog spórolni a következő 20 évben a napenergia hasznosításnak köszönhetően.
Hozzávetőleg 1805 tonna széndioxidtól szabadítják meg a Földet egy év alatt, ez kb. 380 autó kivonását jelenti.

0 Tovább

1.4 GW tervezett megújuló energia Indiában

Egyre több nemzetközi vállalat tervezi azt, hogy belép az indiai megújuló energia-szektorba.
Soha nem látott növekedés várható a következő néhány évben, a nagy cégek nem akarnak kimaradni ebből az üzletből.

Tovább a teljes napelem cikkhez.

0 Tovább

Napelem telepítés, Egyházaskozár

Napelem rendszerek, naperőművek minden tetőtípusra az ország egész területén.
Drón légi felvétel a napelemekről.
www.gsenapelem.hu

0 Tovább

Úszik az olajban, de napelem-gyártásban is nyomul Azerbajdzsán

Már a negyedik szakkonferenciát és kiállítást rendezik meg Bakuban a megújuló energia szinte legismertebb eszközeiről, a napelemekről és kollektorokról. A CISOLAR-2015-nek nem mond ellent az, hogy az ország leginkább a fosszilis energiahordozóiról nevezetes.
Saját fejlesztési eredményeiket európai színvonalúnak tartják Azernajdzsánban, így most már a hagyományos – sorrendben negyedik – konferenciát és szakkiállítást a napenergia hasznosításáról szintén nemzetközi rangú szakmai programként kínálják elsősorban a dél- és kelet-európai, valamint a közép-ázsiai vendégeiknek.

A fosszilis energiahordozók hazájában az idei – április 16-án megnyílt – CISOLAR-2015 nevű bakui rendezvényen is bemutatják a hazai napelem, illetve napkollektor újításokat, fejlesztéseket, az azeri energiaágazatban mind meghatározóbb új technológiáikat.

Arról ugyan nem adtak közre előzetes információkat a kiállítás és konferencia házigazdái, hogy az előző hasonló bakui rendezvény óta milyen, mekkora új áramtermelő kapacitásokkal gyarapodott az ország, illetve a fűtésre, meleg víz előállításra mennyi új kollektor készült el, de azt meghirdették, hogy üzletember találkozókon, a rendezvény idején túrákon láttatják a vendégekkel az azeri napenergia ipar produktumait.

0 Tovább

Napelemek

blogavatar

Napelemekkel, megújuló energiával foglalkozó cikkek, érdekességek, publikálások

Utolsó kommentek