Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Hortenzia napelem

Tokió (AFP) – A napelem, amely hasonlít a hortenzia virágra egy új lehetőséget kínál a zöld energia területén Japánban, ahol egy tudós keresi a megoldást, hogy a megújuló energia jól nézzen ki. Egy olyan országban, ahol a szökőár váltott ki nukleáris katasztrófát Fukushimában három évvel ezelőtt, a hortenzia ihletésű napelem egy kis alternatívát jelent. Egyéb iránt itt van a világ legnagyobb tengeri szélerőmű farmja a keleti partvidéken.

De Hiroshi Segawa, professzor a University of Tokyo Kutatóközpontból azt reméli, hogy a festék-érzékenyített napelem, mely hálósított, szépséget fejez ki és egy legmodernebb technológia, mely ragyogóbb lesz az átlagoshoz képest. Segawa a Annabelle, névadója egy fehér hortenzia, egyfajta virágos ólomüveg-szerű napelemek alkotják, rácsos épített fa doboz mintájára mint a hagyományos japán ajtók. Ez a 20 centiméteres széles napelem lehet egy szép dísz a télikertben, akkor is tárol elég energiát, hogy kétszer feltöltse az okostelefonunkat.

A virág levelek villamos energiát állítanak elő, a virág tárolja az energiát.

Ahogy a napelem feltöltődik, a szirmai egyre inkább kékek lesznek. De ahogy leadja a teljesítményt, fehér lesz, mint a valós életben. Az embereknek nem nagyon jó a véleményük az energiával kapcsolatban, főleg a nukleáris energiával, nyilatkozta Segawa az AFP-nek. A termikus villamosenergia-termelés pl. forró piszkos szénnel jár, míg napelemek viszonylag sok helyet foglalnak. Míg a szélenergia-termelés problémái a madár repülések és a zaj, de nem károsítja a környezetet. Segawa nem várja, hogy elbukik a domináns szilícium alapú napelemek, ő reméli, a gyorsan növekvő ágazat számára van hely egyfajta “élvezetes energiára”, amely hozzáteszi, a színt, az egyébként szürke iparághoz.

Mivel a fukushimai nukleáris katasztrófa 2011-ben megtörtént, Japánban már nagyon nyomják, hogy növeljék az alternatív energiákat. Az ország napenergia-termelése gyorsan növekszik, de még mindig csak kis részét képezi a teljes energiatermelésnek. Japánban a megújuló forrásokból termelt energia részesedése elmarad más fejlett gazdaságoktól, kivéve a vízenergiát. Japánban 4,7 % a megújuló energia, Nagy-Britanniában 10,4 %, Németországban 20,1 %, közölte a Nemzetközi Energia Ügynökség. Annak ellenére, hogy Tokió erőfeszítéseket tesz a napenergia szektor növelésére, pedig nem áll rendelkezésre sok folyamatos napfény, – ez bizony hátráltatja a szélesebb körű alkalmazását.

Ugyan akkor Segawa azt mondja, gyenge napfényviszonyok közt is termelnek a napelemek.

Ez számtalan kialakítási lehetőséget hordoz magában, Segawa már kísérletezett a napelemekkel, amely úgy néz ki, mint a francia elnök: Francois Hollande vagy az egyik japán popsztár Hatsune Miku. Azt mondta, hogy a napelemek lehetnek animált karakterek, portrék, valódi emberek és sok más dolog.

0 Tovább

2030-ig 30%-al kell növelni a megújuló energiákat

Az Európai Tanács felszólít, hogy 2030-ig 30%-al kell növelni a megújuló energiákat. Az Európai Tanácsnak ez egy ambiciózus célkitűzés a megújuló energiaforrások tekintetében.  Szeptember 3, 2014, Brüsszel – az EPIA támogatja az európai államfőket a célban, vagyis a megújuló energiák támogatásában, és kéri, hogy erősítsék meg ezt az elkötelezettségüket, a soron következő ülésen október 23-24-én.  Ez egy lépés a helyes irányba, és lehetőséget ad, hogy Európa megőrizze vezető pozícióját a megújuló energiák újrahasznosításában.

Ennek ellenére, hogy valóban hatékony legyen, a nemzeti céloknak továbbra is tartalmaznia kell azt a célkitűzést, hogy a megújuló energiákat pl. napelemeket egyszerűen muszáj kihasználni. Szükséges, hogy Európa megfeleljen a CO2-csökkentési kötelezettségeinek.  “Az EU-szintű cél, nem biztosítja a stabilitást és a kiszámíthatóságot egy befektető kellene “mondta James Watson, az EPIA vezérigazgatója.”

Annak érdekében, hogy az állami és a magántőke irányába mozdul el a megújuló energiák, a megfelelő politikai jeleket át kell adni az európai és a nemzeti szinteknek.

Az asztalon lévő javaslat jelenleg még mindig alatta marad a tervezett céloknak. A befektetés ösztönzése a megújuló energiák és a napelem rendszerek felé megteremti az alacsony szén-dioxid kibocsájtást a jövőben, amit az európaiak túlnyomó többsége akar.

A Nemzetközi Energia Ügynökség kiemeli: a közelmúltban a megújuló energiaforrások jelentése arról ad hírt, hogy nagy a politikai bizonytalanság, nagy a nyomás a megújuló források fejlesztése körül, különösen Európában.

Az EU-nak a vezető pozícióját a megújuló energiák fejlesztésébe kell fektetnie de a fenntarthatósághoz ebben a helyzetben szüksége van egy ambiciózus, stabil és kiszámítható szabályozási keretre, amely lehetővé teszi a stabil beruházási környezetet, ami viszont támogatást generál a megújuló energiaforrások és napelemek tekintetében Európában – növekedést, munkahelyteremtést eredményez és megadja a szükséges gazdasági lendületet a kontinensen.

0 Tovább

Google: olajmezőből naperőmű

A Google komoly összeget fektet egy kimerült kaliforniai olajmezőn épülő naperőműbe.

A Google az utóbbi években számos eltérő területen fektetett be olyan érdekes és újszerű projektekbe, amelyek igencsak elütnek az eredetileg internetes keresőként induló cég szűkebb profiljától. Most egy Kaliforniában felépülő naperőmű támogatását jelentették be, amely még tovább növeli a megújuló energiára fordított összeg méretét.

A hivatalos blogban arról olvashatunk, hogy a napenergia-rendszerek gyártásával és a kapcsolódó szolgáltatások értékesítésével foglalkozó SunEdison egy 20 éves megállapodás keretében építi fel Kalifornia államban új naperőművét, amely egy egykori olajmezőre épül. Ezen olajmező valamikor 30 kútból állt, ezek száma azonban az utóbbi időben 5-re csökkent, mivel kimerültek azon készletek, amelyeket a jelenlegi olajárak mellett gazdaságosan lehetett kitermelni (ez utóbbi kitétel igencsak fontos, mivel a rendelkezésre álló készleteket globális szinten a gazdaságosan kitermelhető mennyiség alapján számolják ki). A Google 145 millió dollárt fektet a projektbe, amivel 1,5 milliárdra ugrik a megújuló energiára fordított teljes összeg mértéke.

A rendszert magát a TerraForm Power épít ki, amely idővel összesen 248 ezer monokristályos fotovoltaikus modult fog itt alkalmazni, ezzel pedig egy csaknem 3 négyzetkilométeres területet fednek majd le. A végeredmény a remények szerint egy 82 megawattos erőmű lesz, amely egyébként a Google 17. legnagyobb ilyen projektje, a SunEdisonnal közösen. Ahogy azt említettük, ezzel összesen 1,5 milliárd dollárt költöttek hasonló fejlesztésekre, ezek és a velük kapcsolatban megkötött hosszú távú szerződések révén csak tavaly 870 ezer megawattóra kapacitás állt rendelkezésükre, amivel a teljes fogyasztás 23 százalékát biztosították – az egyéb források és a házon belüli projektek révén állításuk szerint a cég fogyasztásának 35 százaléka származik megújuló forrásból.

A Regulus projekt egyébként 10 ezer háztartást tudna ellátni, ezzel pedig évente 57 ezer tonna szén elégetése válna feleslegessé.

0 Tovább

Soha nem látott lehetőségek a napelemekben

Az Energiafelhasználást az Egyesült Államokban két nagy szeletre lehet bontani. Az egyik a lakások, épületek, ipar, – a másik pedig a szállítás, ami folyékony üzemanyaggal történik, benzinnel vagy gázolajjal. Vannak kivételek, és van egy kis átfedés az üzemanyag használatban. Jelentős folyékony üzemanyag mennyiség az ipari alkalmazásban fogy, kevés az elektromos járműveknél, pláne a napelemes rendszerknél. Régebben nagyon drága volt az elektromos jármű, napjainkban már elérhető összegből megvásárolható. Az adott hatalom nagyon kis mennyiségű villamos energiát használ elektromos járművekre. Az amerikai fogyasztók átlagosan több mint 1 millárd dollárt költenek naponta energia célú felhasználásra.

Az áramszolgáltatók még soha nem tettek komoly erőfeszítéseket, hogy megtámadják a szállítási piacot, történelmileg ez volt az értelme. A közlekedési infrastruktúra körül folyékony tüzelőanyagok épültek,- mint gázolaj, benzin és gyakorlatilag az egész amerikai flottát az autókat és a teherautókat is folyékony tüzelőanyagok működtetik, nem napelemmel ellátott energiaforrások.. Nem volt életképes elektromos meghajtás alternatíva, és a tankoláshoz az infrastruktúra nem létezett.

Az elmúlt években óriási technológiai átalakulás történt. Az elektromos társaság példátlan növekedési potenciálját felfalja az olajtársaságok részesedése az amerikai energiapiacon. Jelenleg jobb akkumlátorokat, gyorsabb töltési lehetőségeket értek el a gyártók. A teljes elektromos járművek, mint pl. Tesla és a Nissan Leaf alap, valamint a teljes elektromos vagy plug-in hibrid autókat szinte minden autógyár tervezett már. Napelemes autók azért ritkábbak. Ez a fejlődés megtörtént az elektromos közműveknél is. Megjelentek a saját flottás járművek, töltőállomások, megfigyelhetjük ezt a jelenséget.

A lehetőség ott lógott a villamos ipar előtt. Mégis, az iparág úgy tűnik jobban összpontosított minden másra. „közüzemi halál spirál”. Az igazi kockázat a közművekben van. Az energiahatékonyság, a magatartás megváltoztatása és a gyenge gazdasági növekedés eredményeként gyakorlatilag nincs növekedés új villamosenergia-igényre 2008 óta.

Ez azt eredményezi, hogy magasabb áron tudják majd értékesíteni a villamos energiát, ez viszont felgyorsítja és vonzóbbá teszi az alternatív technológiákat, mint pl. a napelem rendszerek és növekedni fog a fogyasztói elfogadás.Míg az elektronikus közmű elkészíti stratégiáit, ők gyakorlatilag figyelmen kívül hagyják a legnagyobb növekedési lehetőséget az iparágban ami, valaha volt. A piacon a felhasznált energiát a közlekedésben, az elektromos vállalatoknál ellensúlyozni kell, és a lassan süllyedő kereslet is.

A napenergia, napelem rendszerek óriási lehetőségeket rejtenek, ideje felismerni, hogy a megújuló energiák ingyen vannak. Proaktívan és agresszíven gyorsul a széles körű elektromos autó és a plug-in hibrid technológia. Az elektromos iparnak jelentős bevétele a szállításból adódik,

Egy friss jelentés szerint az Egyesült Nemzetek odáig ment, hogy azt sugallják, hogy elegendő a támogatás. EV (elektromos jármű) akár 100 százaléka lehet a gépjármű eladásoknak az Egyesült Államokban 15 éven belül. A villamos energia, mint üzemanyag forrás tényleges költségeit a fogyasztók megérzik. Jóval kevesebb összegbe kerül egy mérföld megtétele, mint amennyit fizetnek ma a benzinért. Néhány autótípusba még napelemet is szerelnek, ám ennek a költségei a mai napon még magasak.

Természetesen vannak kihívások – a megfelelő akkumulátor kapacitás, a járművek töltési infrastruktúrája számos területen korlátozza a megfizethetőséget. Jobb akkumulátor technológiára van szükség valamint fogyasztói bizalomra. A megoldás a kihívások megoldása: vagyis infrastruktúra kiépítése és a fogyasztók oktatása. Az elektromos közmű tökéletesen kezelné az infrastruktúra-fejlesztést és felgyorsítaná megértését és elfogadását az elektromos járművekkel kapcsolatosan.

Tetszőleges számú módon lehetne ezt elérni, de itt van néhány példa:

  • Ingyenes hosszú távú finanszírozás, otthoni nagy sebességű töltőállomások, ha a fogyasztó vásárol egy elektromos autót, olcsó tőke és közvetlen számlázás a fogyasztók számára.
  • A partnerség a közüzemi és az elektromos autógyártó között – lehetővé tenné az innovatív finanszírozási lehetőségeket (pl. egy Electric Vehicle – Elektromos autó hitel). Ennek a fő előnye a gyorsuló elfogadás azáltal, hogy megkönnyíti a finanszírozást a fogyasztók számára,
  • Az Exelon, hatalmas felesleges csúcsidőn kívüli villamosenergia-termelést hajt végre emiatt a nagy nukleáris flotta, felesleges off-csúcsteljesítmény, miközben nagyon olcsó lenne a mérföld a fogyasztók számára az elektromos autókkal
  • Árengedmények az EV vásárlók számára, bizonyos mennyiségű további villamosenergia-vásárlás
  • Szponzorálás, elemcsere programok – csökkentenék az aggodalmakat a költségekkel kapcsolatban

Mindezek a stratégiák jó eséllyel tartós elfogadáshoz vezetnek a fogyasztók részéről, mert az érzelmi akadályt és az infrastrukturális igényeket is egyaránt megoldhatja. A piac egyre nagyobb és ez egyértelműen jelzi a rendelkezésre álló lehetőség színes tárházát. Ha sok pénz folyik be – a technológiai fejlesztés megindulhat és meggyorsíthatja az új EV-k kifejlesztését a piacon és az arra kényszerít, hogy több infrastruktúra épüljön ki, amely felgyorsítja a változást a piacon.

Három ok, hogy miért lenne jó Amerikának:

  1. Annak ellenére, hogy egyre nagyobb teljesítmény felvétel és termelés van Amerikában folyékony üzemanyagból, az ország továbbra is importál, több százmilliárd dolláros olaj minden évben és a jövőben is,
  2. Függetlenül attól, hogy a földrajzi forrás kimerülőben van, az olaj továbbra is drágább, ez egy globális nyersanyagár, az USA-ban is egyre több kutat fúrnak, akkor fog jelentős hatást gyakorolni a globális kereslet / kínálat egyensúlyára
  3. Ez az elmozdulás irányába változhat – a villamosítás is jelentősen támogatja az erőfeszítéseket, hogy kezeljék a globális felmelegedést. Nem járható út, hogy csökkentsék a szén-dioxid-kibocsátást, a gallononként kibocsátások valóban emelkedni fognak, küzdünk több nem hagyományos olajforrásokért, több energiát igényelünk, míg az USA-ban már elkezdték csökkenteni a széndioxid kibocsátást, a széntüzelésű erőműveket csökkentik, a megújuló energiák száma növekszik, pl. napelem rendszerek.

Számos állami és helyi önkormányzat elkezdte fejleszteni a politikájukat, hogy támogassák az elektromos autózást a piacon. Az elektromos cégek is használják ezt a politikai támogatást, hogy a továbbiakban megkönnyítsék az átmenetet az EV terén.

Annak ellenére, hogy nyilvánvaló az előnye az elektromos autóknak, nem világos, hogy ez a fejlődés végbe is fog menni.

A villamosítás a közlekedési folyamatban van, de vannak veszélyek a potenciálisan olcsó bioüzemanyagok ill. az üzemanyag-cellák megakadályozhatják, hogy széles körűen népszerűvé váljon a piacon. A Tesla és a többi gépjármű gyártó továbbra is agnosztikus. A napelemes autók kísérleti stádiumban vannak.

Az elektromos cégek a legtöbbet nyerhetnek, ha átalakul a piac. A legtöbb közmű cég lassan reagál a gyorsan változó technológiára. (Érdemes megjegyezni, hogy a meglévő szabályozási keretek, kevés ösztönzést adnak ez ügyben). Persze vannak kivételek.

0 Tovább

Ausztria illetéket ró ki a napenergiára

A hónap elején Ausztria kiszabott egy 1,5 eurocent illetéket kilowattóránként a napelemet használok felé. A díj az úgynevezett "grid illeték." A legújabb hír arról szólt, hogy Németországban díjat vetnek ki a megújuló villamos energiára (nem csak a napenergiára). Az ügyről helytelenül számoltak be Németországban, ők voltak az első ország, ahol ki akartak szabni napenergia illetéket. Viszont egy vita alkalmazhatatlan kontextust teremtett.

Az ellenállás a napelem-napenergia fronton más-más helyzetet teremt, Arizonában és Németországban. Nem ugyanaz a helyzet, viszont egy teljes cikk is kevés lenne ennek felfedésére. De úgy tűnik, hogy az osztrákok gyorsabbak voltak, mint a németek. A napelem telepítések után március 1-én 1,5 eurocentet kell fizetni, ez a "rács díj" a napenergia közvetlen fogyasztása, ha a napelem tömbök több mint 5000 kilowatt-órát termelnek évente. A szabály, amelynek mértéke a kapacitás - egy kilowatt generál mintegy 1000 kilowattóra villamos energiát Németország déli részén, így a napelemek nagyobb, mint öt kilowattot termelnek. A legtöbb napelem a magánlakásokban valószínűleg mentesülnek az ilyen méretű fizetés alól, de a napelemek több mint 20-25 %-át fokozatosan érinti.

A probléma gyökere, hogy 2010-ben tárgyalt a nemzetközi megújuló hivatal. Miután a grid paritás meghaladott egy értéket, lesz nagy rohanás a napenergia felé, ahogy az emberek egyre inkább képesek lesznek saját villamos energia előállítására - alacsonyabb áron, mint a hálózati költségek. Az átlagos kiskereskedelmi árak Ausztriában jelenleg mintegy 20 eurocent kilowattóránként, míg a betáplálási tarifák a napelem esetében a nemrégiben csökkentett 18-12,5 eurocent. Németországban 14 eurocent az átvételi ár az új napenergia törvény szerint.

Ausztria kimaradt a kiotói célkitűzésekből, és a mostani kiadása -  600.000.000 €. Ennyiért vásárolt elosztási jogokat. A napenergia-napelem támogatás ezzel szemben 36 millió euro. Mintegy 250 MW fotovoltaikus rendszer volt telepítve 2013-ban, bár ez volt a rekord. Az országban még mindig csak mintegy 350 MW beépített napenergia volt az év elején. Mégis, mivel Ausztria viszonylag kis népességű 8,5 millió ember (szemben a 80 milliós Németországgal), mintegy 600 MW napenergia található Ausztriában. Németországban 36GW napenergia áll rendelkezésre.

Az osztrákok így leszorították a napelem árát, csak egy hatoda az egy főre jutó telepített kapacitás, Németországhoz viszonyítva. Továbbá hangsúlyos, hogy rossz a megközelítése, a járuléknak kilowatt-óránként. A Nemzetközi Megújuló társaság egyetért, hogy milyen hatással van a burjánzó napenergia – a szemét rajta tartja, de az ügy ennél azért árnyaltabb.

Közvetlen fogyasztásra a napenergia alkalmas, viszont függetlenedni kell a hálózati csatlakozási díjtól. A napelemes embereknek szüksége van a visszatápláláshoz hálózati csatlakozási díjra – máshogy nem megy. Így tudják eladni a szolgáltatónak megtermelt felesleges energiát. Viszont a díjak gyakran meghaladják a tényleges költségeket.

 

0 Tovább

Napelemek

blogavatar

Napelemekkel, megújuló energiával foglalkozó cikkek, érdekességek, publikálások

Utolsó kommentek