Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A Solar Impulse sikere és az ABB

2015. június 29. – Ismét útnak indult a Solar Impulse (SI), a világrekordra készülő napelemes repülőgép, a gép egyik pilótájával, André Borschberggel a pilótafülkében, hogy folytassa a világkörüli repülőút legnehezebb, a kínai Nanking, és

Hawaii közötti szakaszát a Csendes-óceán felett.
Ez a szakasz a kizárólag  napenergiát felhasználó repülés leghosszabb, első óceán feletti, felfedező etapjának indult. A Hawaii elérését biztosító kedvező időjárás május 30-án elromlott, és mivel a hidegfront miatt túl veszélyes lett volna az óceán fölötti, öt napon át tartó, folyamatos repülőút, úgy döntöttek, hogy a gép leszáll Japánban, Nagojában, és megvárják, amíg a körülmények kedvezőbbre nem fordulnak a folytatáshoz. Ebben az etapban a napelemes repülőgép végül 44 óra 10 perc repülőidőt teljesített,maximális repülési magassága 28000 láb (8634 méter), míg a megtett távolság 2852 km volt. A rossz időjárási viszonyok miatt a Solar Impulse kénytelen volt Nagojában várakozni, hogy újra útra kelhessen Hawaiira. Ez idő alatt a mérnökök elvégeztek rajta néhány karbantartási műveletet.
Az ABB mérnökei, akik a Solar Impulse-zal való innovációs és technológiai szövetség műszaki kulcsfigurái.

A Solar Impulse 2 felszállásra kész a kínai Nanking repülőterén. Copyright:Solar Impulse Pizzolante Rezo.ch
 
Nonstop repülés Hawaiiba


Az Abu-Dzabi repteréről március 9-én felszállt gép az ománi, indiai, mianmari és kínai állomások után arra készült, hogy a Kína keleti partjához közel fekvő Nankingból Hawaira repüljön. Azonban a Hawaira tartó repülés idején a hideg front túl veszélyessé tette az átkelést, ezért úgy döntöttek, hogy leszállnak Nagojában (Japán), és ott várják ki, hogy az időjárás jobbra forduljon és folytatni lehessen a repülést Borschberggel a pilótafülkében, aki a Svájci Légierőnél sugárhajtóműves gépeken szerzett repülési tapasztalata mellett jóga tudására is támaszkodhat, hogy sikeresen legyőzze a több napos nonstop repülés kihívásait.
A világkerülő repülőút során az ABB és a Solar Impulse középpontba állítja a technológia és az innováció szerepét a Föld erőforrásaival kapcsolatos kihívások megoldásában, és annak bizonyítékául szolgál, hogy a megújuló energiaforrások – így a napenergia hatékony hasznosítása –, kulcsfontosságú eleme lehet azon törekvéseinknek, hogy a világ abba az irányba fejlődjön, hogy az ne járjon együtt véges erőforrásainak felélésével.
Minden egyes állomás kiváló lehetőséget kínál arra, hogy az ABB felhívja a figyelmet a cégcsoport jelenlétére azokban az országokban, amelyeket a Solar Impulse útja során érint. Így például, hogy az ABB Indiában és Mianmarban támogatja a vidék villamosítását, szponzorálja a hallgatók gyakornoki képzését Ománban, és szerepet vállal azokban a kínai törekvésekben, hogy az elsivatagosodás megfékezésével és a szűkös vízkészletekkel való gazdálkodással elősegítse a gazdasági növekedést és védje a természetet.
 
Az ABB bejelentette, hogy partneri kapcsolatot létesít a Pact Myanmar nevű nonprofit szervetettel. A két fél célja, hogy napenergia segítségével villamos árammal lássanak el egy falut Mianmárban, ahol az ABB 2014-ben nyitotta meg irodáját. Az ABB hamarosan világítást biztosít Yay Htwet Gyi-ben, a Mandalay közeli kis faluban. Az elektromosság bevezetése révén javulnak az életkörülmények és szebb jövő várhat sok száz fiatal gyerekre is. ABB fotó/Mick Ryan
 

‘A kapcsolat a Solar Impulse és az ABB között’
Tamara Tursijan, a gép felfújható, mobil hangárjáért és a földi irányító rendszerért felelős üzemeltető (földi kiszolgáló) mérnöke, aki azért felel, hogy a Solar Impulse mobil hangárja készen álljon, amikor a gép megérkezik olyan helyszínre, ahol állandó létesítmény nem áll rendelkezésre, mint például a mianmari Mandalay-ben. Ő telepítette az ABB berendezéseit, amelyek megnövelik a rendszerek megbízhatóságát a szűkös energiaforrással rendelkező térségekben.
 
„Egyfajta összekötő vagyok a Solar Impulse és az ABB között” – mondja. „Ha a Solar Impulse-zal valamilyen probléma adódik, amelyet nem tudnak egyedül megoldani, engem kérnek meg, találjam meg a megfelelő szakértelmet vagy alkatrészt az ABB-nél, ami az egész folyamatot leegyszerűsíti számukra.”
Míg Tursijana Solar Impulse-zal együtt utazik, Nicolas Loretan és Stevan Marinkovic mérnökök a csapat svájci Payerne-ben lévő bázisára települtek. A háttérben azon dolgoznak, hogy a fedélzeti berendezések rendeltetésszerűen működjenek.
Loretan, aki április 30-án visszatért a mindennapi munkájához az ABB észak-svájci vontatási átalakító gyárába, fontos teszteket végzett a berendezéseken, hogy biztonságosan működjenek az utazás extrém körülményei között, ahol a hőmérséklet az arab-sivatagi +50 Celsius-foktól a fagypont alattiig terjed a 30 000 láb fölötti, a Mount Everestnél is nagyobb magasságon.
 
Extrém helyzetek kezelése

„Fontos volt, hogy rendszeres párbeszéd legyen a különböző csapatokban dolgozó kollégák között, hogy egyesítsük a know-how-t, még a repülő elektromos rendszerén túlit is” – mondja Loretan. „Elengedhetetlen, hogy pontosan megértsük az összes igényt, amely a Föld körüli úttal kapcsolatban felmerülhet”.
Marinkovic, az ABB kutatója, aki az ABB magas feszültségű termékeihez készülő szenzorok fejlesztését végzi, egy DC-DC töltőmegoldást dolgozott ki, olyan készüléket, amely egy high-tech autógenerátorhoz hasonlít.
Ez a Solar Impulse akkumulátorait feltöltött állapotban tartja, és egyben tartalmaz egy riasztó rendszert is, amely képes felismerni a hibát, így biztosítva, hogy a csapat gyorsan tudjon reagálni, és ki tudja javítani a hirtelen felmerülő problémákat annak érdekében, hogy az út a terv szerint folytatódhasson.
„A legnagyobb kihívás az volt, hogy a repüléshez időre elkészüljön, és biztonságosan le tudjuk tesztelni” – mondja Marinkovic. „Rendszerint a kutatás-fejlesztés során a tudósnak van második vagy harmadik esélye is, hogy valamit megfelelően elkészítsen. Itt csak egy volt.”
Az ABB (www.abb.com) a világ vezető vállalata az energetika és az automatizálás területén. Korszerű megoldásaival lehetővé teszi a közüzemi szolgáltató, ipari, szállítmányozási és infrastruktúra-kezelő ügyfeleinek, hogy növeljék termelékenységüket, miközben csökkentik a környezeti ártalmakat. Az ABB csoport a világ közel 100 országában van jelen, és kb. 140.000 alkalmazottat foglalkoztat. Magyarországi vállalata, az ABB Kft. 1991-ben alakult, és azóta az egyik vezető szállítóként van jelen a hazai közmű-, valamint energiaszektorban.

forrás: abb.hu

0 Tovább

GSE napelem rendszerekről drón videók

Napelem rendszer, 5500W – Drón légi videó
Ossza meg, segítse a napelemek terjedését. Köszönjük.

Napelem rendszer, Sportcsarnok 30000W – Drón légi videó

0 Tovább

A napelemek árának csökkenésével nem tartott lépést a naperőművek bővülése

Annak ellenére, hogy az utóbbi öt évben felére estek a napelemárak, ennél kisebb ütemben bővülnek a napenergiás termelő egységek - közölte a napenergiás rendszerek tervezésével és kivitelezésével foglalkozó High Six Team Kft. az MTI-vel.

A szakértők az árat ahhoz mérik, hogy a napelemtábla - a nap csúcs-sugárzásakor - mekkora villamos energiát termel. Ez 2007-ben 180 watt volt, ma a prémium minőségű napelemtáblák már 500 watt villanyáramot is képeset termelni óránként. A jelenlegi ár wattonként 1 euró a csúcs-minőségű termékeknél, de az olcsónak számító termékek már megvásárolható wattonként 40 euró centért is. Európában 2011-ben 22 megawatt naperőművi kapacitást helyeztek üzembe, ez volt eddig a csúcs év. Az üzembe helyezett kapacitás ettől kezdve csökken: 2012-ben 17 megawatt, 2013-ban pedig 11 megawatt volt, és az előzetes adatok szerint tavaly is körülbelül ekkora új kapacitás lépett be. Az Európai Fotovoltikus Szövetség (EPIA) - akitől a korábbi adatok is származnak - 2018-ig tartó optimista becslése szerint éves átlagban 15 megawatt új kapacitás megépítése várható, de ettől reálisabb az évi 10 megawatt körüli érték.
Magyarországon tavaly 50 megawatt naperőművi kapacitást helyeztek üzembe. Idén - várhatóan - egy 16 és egy 90 megawattos erőmű lép üzembe. Ezt követően itt is visszaesés várható, de 2018-tól a becsült új kapacitás már elérheti az évi 80 megawattot.
A magyar éghajlati övezetben egy négyzetméter napelem tábla évi 1200 kilowattóra villanyáramot képes termelni. A mediterrán övezetben ez eléri az 1700 kilowattórát, míg a trópusokon 2200 kilowattórával lehet kalkulálni.

0 Tovább

Négy bezzegország, ahol megőrülnek a napenergiáért

Napról napra újabb és újabb rekordok dőlnek meg a napenergia-szektorban, a technológia fejlettségének, a csökkenő beruházási költségeknek és állami támogatásoknak köszönhetően egyre több piacon válik versenyképessé a szegmens a hagyományos erőművekkel szemben. Az aranyévek azonban még előttünk vannak, legalábbis ha nem tévednek az elemzők. Cikkünkben összegyűjtöttük a következő évek bezzegországait.


Az energiaipart a következő években egyesek szerint gyökeresen átalakító napenergiára egyre több és több országban figyelnek fel. Szinte mindegyik hétre, napra jut egy újabb hír, mely valamilyen rekordról számol be. Cikkünkben olyan piacokat gyűjtöttünk össze, ahol a következő években rendkívüli növekedés várható a hivatalos, félhivatalos illetve iparági szervezetek, elemzők adatai alapján.

Kína

Úgy tűnik, ha Kína valamibe belevág, azt nem tudja kicsiben csinálni. A távol-keleti országban 2013-ban indult hódító útjára a napenergia, miután a technológia költsége az elmúlt években rendkívül sokat esett. Bár önmagában ez egyelőre még kevés lenne a sikerhez, az iparosítás miatt néha már elviselhetetlenül szennyezett levegő a központi kormányzatot is lépésre késztette. A kínai kormány nagyvonalú támogatási politikát vezetett be, mely látványos növekedést indított el a napenergia-szektorban. Kína első körben 2015-re 35 GW-nyi telepített napenergiakapacitást tervezett. A 2014-ig telepített 28,2 GW valamint 2015 első három hónapjában telepített mintegy 5 GW után az idénre korábban tervezett 35 GW nem lehet probléma.

Kína itt azonban nem áll le. 2020-ra ugyanis már 100 GW kapacitást tervez, sőt a 2015-re kitűzött 17,8 GW is rendkívül impozáns célnak tűnik. Ezzel kapcsolatban azonban érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt két évben is nagyratörő tervei voltak az országnak, melyeket azonban nem sikerült teljesíteni. Igaz, ezúttal a Deutsche Bank is úgy gondolja, hogy nem lesz probléma, sőt akár a 20GW is elérhető idén.

India

Ha az elmúlt éveket tekintjük, akkor a világ második legnépesebb országa lemaradt a versenyben. A következő években azonban a szektor egyik legnagyobb piaca lehet. A tavaly tavasszal kormányra került párt egyik választási ígérete, hogy minden háztartásba bevezetik az elektromos áramot, ebben pedig a napenergia kulcsszerepet játszhat. India 2022-ig szintén 100GW-ra tervezi növelni beépített napenergia kapacitását a tavaly év végi mintegy 2,9 GW-ról, igaz ez elemzők szerint talán túl ambiciózus tervnek tűnik.

A 100GW ugyanakkor egyelőre csak félhivatalos, erről korábban az energiapolitikáért felelős miniszter beszélt egy konferencián. A hivatalos adatok szerint India 2022-re 22GW napenergiával számol. Az egyeztetések ugyanakkor már elkezdődtek, több nemzetközi céggel (SunEdison, First Solar) pedig sikerült már megállapodni. Az indiai tervekről többek között a lenti linkeken írtunk részletesen.


Japán

Japán a fukusimai atomerőmű-balesetet követően a világ talán legvonzóbb megújuló energia támogatási rendszerét vezette be, melyet bár már többször módosítottak, Japán továbbra is igen vonzó piac a beruházóknak. A szigetországban tavaly 9,7GW-tal, 23,3 GW-ra (IEA adatai szerint) emelkedett a telepített napenergia-kapacitás, sőt a következő években további jelentős bővülés várható. A következő időszakban ráadásul már nemcsak az állami támogatások miatt lesz versenyképes a technológia, ugyanis a Japán Megújuló Energia Alapítvány (JREF) adatai szerint a folyó negyedévben már állami támogatás nélkül is profitabilisak lesznek ezek a beruházások.

Részben az állami ösztönzőknek és a technológia fejlődésének köszönhetően a helyi iparági szervezet (Japan Photovoltaic Energy Association) szerint 2020-ra akár a 65,7GW beépített kapacitás is elérhető lehet, 2030-ra pedig a 100GW is könnyen össze jöhet.

Egyesült Államok

Az Egyesült Államokban is egyre népszerűbb a napelem-napenergia köszönhetően az új finanszírozási formáknak, a folyamatosan csökkenő beruházási költségeknek és a 2016-ig hatályos (2017-től csökken a tervek szerint 30%-ról 10%-ra a beruházások után járó adókedvezmény) támogatási rendszernek. Bár az USA-ban tavaly a SEIA adatai szerint "csupán" 6,2GW új kapacitást telepítettek (eddig összesen 18,3GW-t) a Deutsche Bank február végén kiadott elemzése szerint 2017-re ugyanakkor már közel 60 GW-ra emelkedhet a telepített összkapacitás.


És mit hoz a közeljövő?

2015-ben várhatóan tovább gyorsul a globális napenergia-piac növekedése, legalábbis erre számítanak az IHS iparági szakértői. A folyó évben az elemzőház a 2014-es adatokhoz képest 30 százalékos növekedést vár, így az újonnan telepített kapacitások 57 GW körül alakulhatnak. Idén várhatóan Kína marad a növekedés motorja, majd hasonlóan az előző évhez Japán és az Egyesült Államok következik.

 

0 Tovább

A napelem 8 millió dollárt takarít meg

A SunEdison a világ legnagyobb megújuló energiafejlesztő vállalata, akik kötöttek egy megállapodást, hogy üzembe helyeznek egy 2.6 megawattos (MW) napenergia-napelem parkot Winchendon városban, egy korábban használaton kívüli területen az Egyesült Államokban.

A State nevű ösztönző program, abban érdekelt, hogy használaton kívüli területeket napenergia hasznosításra alkalmassá tegyenek. A napelem-napenergia parkok nemcsak energiatermelők, hanem potenciális vagyontermelők is lehetnek. Ezt a tevékenységet Winchendon város végzi. Vannak nagy lehetőségek, hogy alulhasznált földterületeket a megújuló energia szolgálatába állítsanak, tiszta, megbízható energiatermelő forrássá változtassanak. A SunEdisonnal karöltve megmentik a várost, az első évben 400.000 dollárt takarítanak meg. Winchendon 8 millió dollár energia költséget fog spórolni a következő 20 évben a napenergia hasznosításnak köszönhetően.
Hozzávetőleg 1805 tonna széndioxidtól szabadítják meg a Földet egy év alatt, ez kb. 380 autó kivonását jelenti.

0 Tovább

Napelemek

blogavatar

Napelemekkel, megújuló energiával foglalkozó cikkek, érdekességek, publikálások

Utolsó kommentek