Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Négy bezzegország, ahol megőrülnek a napenergiáért

Napról napra újabb és újabb rekordok dőlnek meg a napenergia-szektorban, a technológia fejlettségének, a csökkenő beruházási költségeknek és állami támogatásoknak köszönhetően egyre több piacon válik versenyképessé a szegmens a hagyományos erőművekkel szemben. Az aranyévek azonban még előttünk vannak, legalábbis ha nem tévednek az elemzők. Cikkünkben összegyűjtöttük a következő évek bezzegországait.


Az energiaipart a következő években egyesek szerint gyökeresen átalakító napenergiára egyre több és több országban figyelnek fel. Szinte mindegyik hétre, napra jut egy újabb hír, mely valamilyen rekordról számol be. Cikkünkben olyan piacokat gyűjtöttünk össze, ahol a következő években rendkívüli növekedés várható a hivatalos, félhivatalos illetve iparági szervezetek, elemzők adatai alapján.

Kína

Úgy tűnik, ha Kína valamibe belevág, azt nem tudja kicsiben csinálni. A távol-keleti országban 2013-ban indult hódító útjára a napenergia, miután a technológia költsége az elmúlt években rendkívül sokat esett. Bár önmagában ez egyelőre még kevés lenne a sikerhez, az iparosítás miatt néha már elviselhetetlenül szennyezett levegő a központi kormányzatot is lépésre késztette. A kínai kormány nagyvonalú támogatási politikát vezetett be, mely látványos növekedést indított el a napenergia-szektorban. Kína első körben 2015-re 35 GW-nyi telepített napenergiakapacitást tervezett. A 2014-ig telepített 28,2 GW valamint 2015 első három hónapjában telepített mintegy 5 GW után az idénre korábban tervezett 35 GW nem lehet probléma.

Kína itt azonban nem áll le. 2020-ra ugyanis már 100 GW kapacitást tervez, sőt a 2015-re kitűzött 17,8 GW is rendkívül impozáns célnak tűnik. Ezzel kapcsolatban azonban érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt két évben is nagyratörő tervei voltak az országnak, melyeket azonban nem sikerült teljesíteni. Igaz, ezúttal a Deutsche Bank is úgy gondolja, hogy nem lesz probléma, sőt akár a 20GW is elérhető idén.

India

Ha az elmúlt éveket tekintjük, akkor a világ második legnépesebb országa lemaradt a versenyben. A következő években azonban a szektor egyik legnagyobb piaca lehet. A tavaly tavasszal kormányra került párt egyik választási ígérete, hogy minden háztartásba bevezetik az elektromos áramot, ebben pedig a napenergia kulcsszerepet játszhat. India 2022-ig szintén 100GW-ra tervezi növelni beépített napenergia kapacitását a tavaly év végi mintegy 2,9 GW-ról, igaz ez elemzők szerint talán túl ambiciózus tervnek tűnik.

A 100GW ugyanakkor egyelőre csak félhivatalos, erről korábban az energiapolitikáért felelős miniszter beszélt egy konferencián. A hivatalos adatok szerint India 2022-re 22GW napenergiával számol. Az egyeztetések ugyanakkor már elkezdődtek, több nemzetközi céggel (SunEdison, First Solar) pedig sikerült már megállapodni. Az indiai tervekről többek között a lenti linkeken írtunk részletesen.


Japán

Japán a fukusimai atomerőmű-balesetet követően a világ talán legvonzóbb megújuló energia támogatási rendszerét vezette be, melyet bár már többször módosítottak, Japán továbbra is igen vonzó piac a beruházóknak. A szigetországban tavaly 9,7GW-tal, 23,3 GW-ra (IEA adatai szerint) emelkedett a telepített napenergia-kapacitás, sőt a következő években további jelentős bővülés várható. A következő időszakban ráadásul már nemcsak az állami támogatások miatt lesz versenyképes a technológia, ugyanis a Japán Megújuló Energia Alapítvány (JREF) adatai szerint a folyó negyedévben már állami támogatás nélkül is profitabilisak lesznek ezek a beruházások.

Részben az állami ösztönzőknek és a technológia fejlődésének köszönhetően a helyi iparági szervezet (Japan Photovoltaic Energy Association) szerint 2020-ra akár a 65,7GW beépített kapacitás is elérhető lehet, 2030-ra pedig a 100GW is könnyen össze jöhet.

Egyesült Államok

Az Egyesült Államokban is egyre népszerűbb a napelem-napenergia köszönhetően az új finanszírozási formáknak, a folyamatosan csökkenő beruházási költségeknek és a 2016-ig hatályos (2017-től csökken a tervek szerint 30%-ról 10%-ra a beruházások után járó adókedvezmény) támogatási rendszernek. Bár az USA-ban tavaly a SEIA adatai szerint "csupán" 6,2GW új kapacitást telepítettek (eddig összesen 18,3GW-t) a Deutsche Bank február végén kiadott elemzése szerint 2017-re ugyanakkor már közel 60 GW-ra emelkedhet a telepített összkapacitás.


És mit hoz a közeljövő?

2015-ben várhatóan tovább gyorsul a globális napenergia-piac növekedése, legalábbis erre számítanak az IHS iparági szakértői. A folyó évben az elemzőház a 2014-es adatokhoz képest 30 százalékos növekedést vár, így az újonnan telepített kapacitások 57 GW körül alakulhatnak. Idén várhatóan Kína marad a növekedés motorja, majd hasonlóan az előző évhez Japán és az Egyesült Államok következik.

 

0 Tovább

Napelem telepítés, Egyházaskozár

Napelem rendszerek, naperőművek minden tetőtípusra az ország egész területén.
Drón légi felvétel a napelemekről.
www.gsenapelem.hu

0 Tovább

Napelem, Schletter tartószerkezet - GreenSys Electric Kft.

0 Tovább

Új módszer, hogy olcsóbb legyen a napenergia

Új úttörő kutatási utat nyithat a napenergia, olcsóbbá válhat a háztartási villamos energia.

A globális PV- napelem piacon tapasztalt gyors növekedés az elmúlt években a megújuló energiával kapcsolatos célok és a CO2 kibocsátás szabályozására irányulnak a fejlesztések. A szakértői csapat, a University of Exeter megvizsgálta az új technikákat előállító fotovoltaikus (PV) energiát -, hogy milyen módon alakítják át a fényt -, hogy lehet költséghatékonyabb és hatékony.

Azonban a jelenlegi, széles körben használt kereskedelmi módszerek, amivel generálják a napenergiát, mint például a szilícium vagy vékony film alapú technológiák, még mindig drágák, a vákuum-alapú technika miatt. A technológiai fejlesztések és az új anyagok vezethetnek a napenergia termelés árcsökkenéséhez.

Most, az Exeter kutatócsoport megállapította, hogy van egy ilyen anyag, az ásványi neve: perovszkit = olcsóbb napenergia termelés. A csapat vizsgálatokat végzett a perovszkit ásványi anyaggal, Brazíliában, az USA-ban, Spanyolországban, Kínában, az Egyesült Királyságban és Szaúd-Arábiában és megerősítették, hogy a perovszkit hatékonyságát egy sor légköri viszony is befolyásolja, nem csak a közvetlen napsugárzás.

A kutatást a csapat a Környezetvédelmi és Fenntarthatósági Intézet (ESI) alapján a University of Exeter Penryn Campus Cornwallban publikálta. Professor Tapas Mallick, aki részt vett a kutatásban azt mondta: “Ez a kutatás megteremti a lehetőséget, hogy jelentős előrelépést tegyünk az olcsóbb napenergia megvalósulásáért.”

Az eredmények megmutatják, hogy a perovszkit valós üzemi körülmények között hogyan viselkedik, jobban megértjük, és úgy tűnik, ezek kedveznek az ipari termelési folyamatoknak. Nagyszabású napenergia gazdaságok vannak szerte Nagy-Britanniában, kulcsfontosságú lesz, hogy megértsük, hogy a perovszkit technológiát, hogyan integráljuk.

Dr Senthilarasu Sundaram, szintén az ESI-től hozzátette:

A kutatás megkérdőjelezi a perovszkit anyagok azon képességét, hogy a sokoldalú éghajlati viszonyok között megállja-e a helyét. A kapott eredmények nagyon fontosak, hogy miként tehetjük jobbá a napelemeket a perovszkit segítségével.

0 Tovább

Németországban napenergia rekord

Annak ellenére, hogy meglehetősen szürke ország, az átlagos napsugárzás szintje rosszabb, mint akár az amerikai Northwestnek vagy Alaszkának, ennek ellenére Németország a világ vezető napenergia-napelem nagyhatalma. 2014 Június 6-án, 13:00-02:00 között, a napenergia termelés rekordot döntött: 24,24 GW a Fraunhofer ISE napenergia kutatóintézet szerint.

Ez volt pénteken. Az egész héten, a német napenergia-rendszerek által generált energia 1,26 TWh villamos energia, ez egy új rekord az országban. Hétfőn, június 9-én a német napenergia termelés nőtt: 23,1 GW-ra. Mivel nemzeti ünnep volt, így kevesebb villamosenergia-igény lépett el, így újabb rekord született.

Természetesen, a késő tavaszi nap segíti mindezt, de egyik sem lenne lehetséges anélkül, hogy Németország erős napenergiában. Azonban a napenergia piac, egy másik technológiát is előtérbe helyez, ez pedig az energiatárolás. A napenergia nagy piaci részesedése lenyomta a nagykereskedelmi villamos energia árakat. Ha a termelők képesek olcsón tárolni a napenergiát, az segítene, hogy kiegyenlítse a villamos energia árak hullámzását.

“A nagy mennyiségű napenergia termelés egyértelműen mutatja, hogy Németországban szükség lesz több energiatároló kapacitásra a jövőben.”

Már több mint 1,4 millió fotovoltaikus rendszer gyártása történt meg és üzemel Németországban, főleg napos időben, dél körül.” Mondja Tobias Rothacher a megújuló energiák szakértője, a Trade & Invest-től. A tárolás valóban növekszik, és a költségek csökkenek. 4000 új tároló rendszert adtak át Németországban, mivel volt egy ösztönző lakossági lítium-ion akkumulátor beruházás egy évvel ezelőtt. Ez ugyanaz a fajta ösztönzés, ami az ország napenergia növekedését szorgalmazta.

0 Tovább

Napelemek

blogavatar

Napelemekkel, megújuló energiával foglalkozó cikkek, érdekességek, publikálások

Utolsó kommentek